Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Televize

Jak vybírat LCD televizi

Rychlé odkazy pro výběr:
LCD televize s podporou HD ready
FULL HD LCD televize
 

Obecné rady pro výběr

Výběr správné LCD televize nemusí být až tak snadný úkol. LCD televize přináší oproti CRT televizím hlavní výhodu v tom, že mají vyšší rozlišení. Bohužel se prosadila značka HD ready, která vyvolává trochu klamný dojem tožo, že je televize schopna zobrazit plný HD signál. HD ready televize jsou však schopny zobrazit pouze 720p (obvykle mají 1366x768 rozlišení).

Uhlopříčka

Pokud jste rozhodnuti jestli Full HD nebo HD ready televizi, tak je třeba se zaměřit na úhlopříčku. Velice oblíbené jsou 40" LCD televize, ktré se dají sehnat za velmi příznivou cenu a svojí úhlopříčkou uspokojí většinu domácností. Samozřejmě hodně záleží na tom, jak daleko od televize sedíte. Optimální vzdálenost je cca 2,5x úhlopříčka u širokoúhlých a 3x u televizí s klasickým poměrem stran. Změřte si tedy, jak daleko máte gauč od stěny, a pak se můžete s klidem vrhnout na vybírání LCD televize.

Pozorovací úhly

Velice důležité jsou pozorovací úhly, které by v dnešní době neměly spadnout pod 176° v obou směrech při kontrastu 5:1. Pokud si totiž sednete ve více lidech před televizi s malým pozorovacím úhlem, tak si půlka návštěvy bude stěžovat, že nic nevidí, nebo vídí málo kontrastní obraz. Velice dobré jsou v tomto ohledu televize s S-IPS panelem. Ty totiž poskytují nejen velmi dobrý kontrast při extrémním úhlu, ale také naprosto perfektní obraz co se barevnosti týče.

Odezva

A protože se jedná o LCD technologii, platí zde podobná pravidla jako u LCD monitorů a to hlavně v odezvě. Pokud by odezva byla příliš dlouhá, tak se může stát, že některé velmi rychlé scény budou hodně rozmazané, díky čemuž "trhají" oči. Dobrá udávaná odezva dnes nepřesahuje 8 ms. Rozhodně nekupovat televize s odezvou 25 ms apod., které jsou už značně zastaralé a obvykle jde o skladové zásoby.

Jas a kontrast

Když už jsme u těch obrazových vlastností, zaměříme se i na jas a kontrast. Jas je u televizí velmi důležitým faktorem. Nízký jas znamená, že při přímém slunečním svitu neuvidíte z obrazu prakticky nic. Pokud bude jas dostatečně vysoký (500-600 cd/m^2), tak zkrátka slunce přebije a můžete si i za letního odpoledne vychutnávat svůj oblíbený film. Neméně důležitým faktorem je kontrast. Dnešní televize dosahují kolem 1500:1, což je již velmi dobrá hodnota, avšak výrobci jdou ještě dále a využívají tzv. dynamického kontrastu.

Tuner

Dobrý pozor si také dávejte na tuner. V dnešní době již absolutně nemá cenu kupovat LCD televizi pouze s analogovým tunerem. V takovém případě si totiž kupujete spíše zobrazovací jednotku než televizi. Analogové pozemní vysílání je totiž postupně rušeno a nahrazováno digitálním. Pokud by vaše televize neměla digitální tuner, tak by se vám mohlo stát, že přijdete zcela o obraz a budete muset kupovat Set-Top-Box. A proč mít doma další "černou krabičku", když vše obstará dobrý výběr LCD televize. Kvalita dnešních digitálních tunerů je na velmi dobré úrovni a je v podstatě jedno, jaký je osazen.

Dálkové ovládání

Velkou pozornost věnujte dálkovému ovládání (dále jen DO), které dokáže potrápit nejednoho uživatele. Vždy si jej zkuste vzít do ruky a pokud se během pár chvil v ovládání nezorientujete, tak už se nezorientujete nikdy. Stále budete nadávat, že nemůžete nějakou funkci najít. Dobré DO by mělo být dobře tvarováno na Vaši ruku a hlavně dobře vyváženo. Je zde spousta DO, která jsou sice perfektně tvarována, ale vypadávají z ruky jen kvůli tomu, že mají baterky příliš nízko.

Reproduktory

A protože televize je také o zvuku, dejte si pozor na to, aby měla alespoň 10W reproduktory. Málo výkonné reproduktory (nedejbože nasměrované od posluchače) jsou zabijákem jakéhokoli více akčního filmu nebo hudby.

Menu

Nezapomínejte ani na přítomnost českého jazyku v OSD menu a hlavně podpory českých znaků v EPG vysílání. České OSD menu je hlavně důležité při prvním seznámení s televizí a odstraní jisté nepříjemnosti. Většina uživatelů, přestože umí dobře anglicky, stále preferuje rodný jazyk. A proč ne, že? Televize patří k zábavě a luštit cizí jazyk k zábavě moc nepatří. Mystete tedy i na tyto drobnosti.

Držák na TV

Většinu LCD televizí lze umístit na VESA držák na stěnu. Koukněte se tedy, jaký držák je potřeba a rovnou si jej kupte, není to drahé a tenká televize na stěně vypadá daleko lépe než položená na nějaké skříňce nebo stolku.

Autor: Pavel Kovač, redaktor magazínů Svět hardware a TV Freak odpovědný za rubriky Monitory a Televizory dlouhodobě se věnující podrobnému odbornému testování LCD panelů.

Vybrat LCD televizi podle parametrů.

Porovnat televize