Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Televize

Jak vybrat LED televizi?

 LED televize je vlastně typ LCD televizoru s vysokým kontrastem a speciálním druhem podsvícení, který uvedla na trh mimo jiné firma Samsung. LED televize mají výrazně nižší spotřebu elektrické energie, delší životnost, velmi jasný obraz a vysoký kontrastní poměr. Přinášíme vám několik rad a tipů pro výběr LED televize.

Rychlé odkazy:
Nejlevnější LED televize
Televize s neoblíbenější uhlopříčkou (102cm)
 

Technologie LCD televizí

Základ technologie LCD televizí tvoří tzv. tekuté krystaly uložené mezi dvěma elektrodami a dvěma polarizačními filtry. Pomocí elektrické energie se tyto krystaly smršťují a roztahují a tím regulují množství světla, které skrze polarizační filtry prochází. Právě toto světlo pak, přenášené na monitor, tvoří samotný televizní obraz.

LED televizory využívají podsvícení tzv. LED diodami. Díky němu je obraz velmi jasný a živý. LED diody jsou navíc úsporné a praktické: mají dlouhou dobu životnosti a současně s tím malou spotřebu elektřiny.

Existuje několik způsobů podsvícení LCD panelu pomocí LED.

Princip LED televizorů

LED televizory využívají podsvícení tzv. LED diodami. Díky němu je obraz velmi jasný a živý. LED diody jsou navíc úsporné a praktické: mají dlouhou dobu životnosti a současně s tím malou spotřebu elektřiny.

Čím se při výběru LED televize řídit?


Uhlopříčka
Udává se v centimetrech nebo palcích. Velikost úhlopříčky v palcích zaznamenávají výrobci už do samotných názvů televizí: například označení LG 42LH9000 znamená, že úhlopříčka této televize měří 42 palců (tj. 106 cm). Vždy je třeba mít na paměti, že vzdálenost mezi vaším zrakem a televizorem by měla činit dvoj- až trojnásobek velikosti úhlopříčky. Jen tak budete mít vždy perfektní zážitek ze sledování filmů a televizních programů. Pořizovat si televizi s velkou úhlopříčkou do malého pokoje není příliš šťastný nápad, protože neuvidíte správně celý obraz.

Rozlišení
Rozlišení je jedním z hlavních ukazatelů kvalit televizoru. Udává, kolik bodů je televize schopná zobrazit. Nejčastěji se uvádí jako počet sloupců (horizontálně) na počet řádků (vertikálně).

UltraHD (UHD, 4K): Televizory se špičkovým rozlišením 3840 x 2160 pixelů. Nyní je většina nabízených modelů již s 3D. Tyto televizory můžete vybírat zde.

Full HD: Televize pro ty, kteří si chtějí skutečně vychutnat film v plném rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Jsou vhodné pro sledování Blu-ray disků a Full HD televizního vysílání.

HD Ready: Televize podporující rozlišení 720p (řádků) Většinou mají rozlišení 1366 x 768. Pokud neplánujete do budoucna sledování filmů z Blu-ray disků, tak Vám toto rozlišení bude dostačovat.
 
Kontrast
Kontrast je poměr v zobrazování černé a bílé barvy. Stejně jako u rozlišení platí i zde, že čím vyšší je hodnota kontrastu, tím lepší je výsledný obraz. Díky své speciální technologii podsvícení LED diodami jsou LED televize schopné velmi vysokého kontrastu zobrazení.

Jas
Pojem jas vyjadřuje svítivost televize při zobrazení bílé barvy. Opět platí, že čím vyšší hodnota jasu, tím lepší je výsledný obraz a také váš divácký zážitek. Jas se udává v jednotkách cd/m2. LED televizory mají obecně velmi jasný obraz a široké spektrum barev.

Odezva
Pro správnou plynulost obrazu je důležité, aby doba odezvy nepřesáhla 8 milisekund. LCD televize mají dobu odezvy velmi krátkou. To oceníte zejména při sledování rychlých akčních scén nebo sportovních utkání, ve kterých jde kolikrát o setinky vteřin.

Spotřeba
Spotřeba LED televizorů je mnohem menší než u klasických LCD televizí. Je to dáno právě technologií podsvícení, která je mnohem úspornější.

Pozorovací úhel
Při překročení hranice pozorovacího úhlu snižuje každá LCD televize kvalitu zobrazení - může dojít ke ztmavnutí, ke ztrátě kontrastu a jasu. Dnešní standard pozorovacího úhlu LED a LCD televizí je 170-178°. Pokud je pozorovací úhel větší, znamená to také více pohodlí pro diváka.

Design
Díky unikátní technologii podsvícení LED diodami jsou LED televizory velice tenké. Hodí se proto báječně do každé místnosti. Pokud máte málo místa na stolku, dají se jednoduše zavěsit i na zeď.

 

HBBTV

Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s internetem a umožňuje tak uživateli využívat televizor pro příjem dalšího interaktivního obsahu. Interaktivním obsahem myslíme např. dodatečné informace o právě vysílaném sporotvním zápase a s tím související podrobnosti o právě hrajících hráčích. Dále pak další informace a nabídky ze strany poskytovatele: soutěžní otázky, ankety, videa, vylepšený teletext, přehlednější programový průvodce aj. HBBTV může být distribuováno skrze televizní vysílání v těchto formátech: DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C.

 

Vybrat LCD televize dle parametrů

Rádce připravil

Elektromedia.cz

 

Porovnat televize