Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Televize

Odlišnosti mezi technologiemi LCD

Technologie TN


Pozorovací úhly: do 176° horizontálně a 170° vertikálně. Obvykle jsou ovšem nižší a rozdílné v horizontálním a vertikálním směru. Bohužel i když jsou uvedeny například 170°, je tato hodnota naprosto nepoužitelná (především ve vertikálním směru - zespoda monitor výrazně tmavne a barvy přechází do inverze, pohled shora má za následek naopak zesvětlání obrazu). Horizontální směr je dnes už celkem slušný, ale barvy výrazně žloutnou. Jas a kontrast výrazně klesá.

Odezva: přestože je udávaná odezva například 2 ms, reálné hodnoty jsou zcela jinde. Z praktických testů vyplývá, že 3ms TN je stejně rychlý jako 6ms S-IPS. Tzn. že odezva je dost nevyrovnaná v různých tónech. Reálné hodnoty mohou být i 4x-5x větší než papírová hodnota.

Barevné podání: je většinou špatné (obvykle dokáží zobrazit pouze 262 144 barev ? 6-bitů na barvu), zbytek do 16,2 milionů barev je dopočítán ditheringem.

Mrtvý pixel svítí!

U LCD televizí se již tato technologie prakticky nevyskytuje, pouze u některých opravdu malých televizí.

Technologie MVA/PVA


Pozorovací úhly: jsou kolem 178° v obou směrech a v praxi je pohled opravdu ze všech stran stejný. Při pohledu ze strany dochází k zežloutnutí obrazu, ale v menší míře než u TN. Jas a kontrast také klesá méně.

Odezva: je více vyrovnaná ve všech tónech, a tak je papírově stejně rychlý monitor lepší než TN, avšak vyrovnané rychlosti S-IPS nedosahuje.

Barvy:
jsou již 8-bitové (reálných 16,77 milionů), ale stále to obvykle není ono. Najdou se však výjimky, které jsou lepší než IPS.

Televize Samsung obvykle používají své vlastní panely S-PVA, které poskytují velký kontrast a relativně slušnou odezvu. Navíc jsou obvykle vylepšeny dynamickým kontrastem. Představují takovou zlatou střední cestu.

Mrtvý pixel je černý.

Technologie IPS


Představuje dnes absolutní špičku.

Pozorovací úhly: jsou také kolem 178° v obou směrech, avšak při pohledu ze strany nedochází k tak velkému barevnému posunu jako u ostatních technologií.

Odezva: je nejvyrovnanější ze všech technologií, a tak je papírově stejný monitor výrazně rychlejší, než jak tomu je u ostatních technologií.

Barevné podání: Barvy jsou plně 8-bitové a v porovnání s MVA/PVA jsou daleko živější a věrnější. S-IPS matrice se vyznačuje namodralým nádechem při pohledu ze strany. Rozlišení barev v tmavých tónech je lehce horší než u VA monitorů.

Mrtvý pixel je černý.

Technologie xVA a IPS jsou dnes nejpoužívanější u většiny LCD televizí.

Televize Sony v největší míře používají technologii S-IPS od LG.Philips (LG Displays), která poskytuje věrnější barevné podání než S-PVA od Samsungu. Kontrast je o něco nižší, avšak podání černé barvy a pozorovací úhly jsou o třídu lepší. Televize Sony jsou sice dražší, ale obecně dokáží nabídnout opravdu mnoho.

Televize od ostatních výrobců jsou obvykle směsicí všech různých technologií od Prem.MVA, A-MVA, přes S-PVA až po S-IPS.

Autor: Pavel Kovač, redaktor magazínů Svět hardware a TV Freak odpovědný za rubriky Monitory a Televizory dlouhodobě se věnující podrobnému odbornému testování LCD panelů.

Porovnat televize