Jak vybrat televizi?

Vybrat novou televizi není jen tak, úhlopříčka je sice důležitým parametrem, zdaleka však ne tím nejdůležitějším. Ať už sháníte velkou obrazovku na domácí promítání, přenosnou televizi do karavanu, nebo herní televizi, je potřeba se zaměřit na celou řadu funkcí. Především schopnost televize přijímat signál DVB-T2, pokud nemáte doma satelitní nebo kabelové připojení. Jak vybrat TV a co všechno dnes můžete získat s lepší televizí vám záhy přiblížíme.

 • Regina, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 6 min.

Typ obrazovky

Technologie displeje je klíčová pro kvalitu obrazu a závisí na ní také spotřeba elektrické energie. Jednotlivé typy obrazovek mají své výhody i nevýhody, jakou televizi koupit, aby potěšila vaše oko i vaši peněženku?

LCD

 • LCD televize jsou cenově příznivější než LED a také lehčí, díky čemuž se snadněji montují na zeď. Mají však delší dobu odezvy, užší pozorovací úhly a nevykreslují barvy tak věrně, jako LED televize.
 • Cenově příznivé

 • Nízká hmotnost

 • Snadná instalace na zeď

 • Úzké pozorovací úhly

 • Nižší kvalita zobrazení barev (oproti LED)

LCD televize

LED

 • LED televize fungují na stejném Liquid Crystal Display principu, jsou však doplněné o LED diody, díky kterým obraz dosahuje vyššího dynamického kontrastu. Navíc jsou šetrnější ke spotřebě elektrické energie a životnosti televize. Stejně jako u LCD obrazovek ani zde nepočítejte s širokými pozorovacími úhly.
 • Vyšší dynamický kontrast (oproti LCD)

 • Nižší spotřeba energie (oproti LCD)

 • Delší životnost televize

 • Úzké pozorovací úhly

LED televize

OLED

 • OLED televize se skládá ze světelných bodů, které všechny produkují vlastní světlo - díky tomu nabízejí černější černou a skvěle vykreslují kontrasty. Stejně jako QLED poskytuje široké pozorovací úhly.
 • Vysoký kontrast

 • Široké pozorovací úhly

 • Vyšší spotřeba energie (oproti QLED)

 • Kratší životnost (oproti QLED)

OLED televize

QLED

 • QLED televize nabízejí bohatou paletu barev a dokáží jich zobrazit víc, než klasické LED televize. Disponují také širšími pozorovacími úhly a jsou méně náročné na energii oproti OLED televizorům, a také cenově dostupnější díky plošnému podsvícení.
 • Široká paleta zobrazovaných barev

 • Nižší cena oproti OLED

 • Nižší spotřeba energie

 • Černá barva je podsvícená

 • Širší obrazovka

QLED televize


Nejste si jistí, která je ta pravá? V našem článku Nejlepší TV na trhu najdete tahouny všech typů televizorů.


Parametry

Výběr televize podle parametrů může být na první pohled děsivý vzhledem k jejich počtu, ty nejdůležitější jsou ale tyto:

Displej

 • Obnovovací frekvence obrazu

Kvalitu obrazu ovlivňuje obnovovací frekvence. Jde o počet snímků, které televizor vykreslí za jednu vteřinu a udává se v hertzích. Dnes se na trhu s televizory můžete setkat s hodnotami 50 Hz, 100 Hz a 200 Hz. Zde platí jednoduché pravidlo. Čím vyšší číslo, tím je obraz plynulejší. Pokud jste tedy vášnivými hráči videoher nebo rádi sledujete akční filmy či sportovní utkání, volte frekvenci s hodnotami minimálně 100 Hz, které vám zaručí plynulé vykreslení obrazu.

 • Odezva

Pro dokonalou plynulost obrazu dejte pozor, aby doba odezvy nepřesahovala 8 milisekund. To oceníte hlavně při sledování sportovních pořadů či akčních scén, ve kterých jde o pozornost každé vteřiny dění.

 • Pozorovací úhel

V současnosti je standard pozorovacího úhlu LED technologií 170–178 °. Při překročení hranic těchto úhlů přicházíte o vysokou kvalitu zobrazení. V krajních případech může dojít až ke ztmavení obrazovky, ztrátě kontrastu i jasu.

Rozlišení

Televizory s větší úhlopříčkou vyžadují větší rozlišení. Tento parametr udává počet bodů, které televize dokáže zobrazit, jde tedy o jeden z hlavních ukazatelů kvality obrazu.

 • HD 1366×768 pxHD 1366×768 px - stačí pro menší obrazovky, jde o už o poměrně zastaralou variantu.
 • Full HD 1920×1080 px - dnes standardní rozlišení, které však rychle vytlačuje Ultra HD.
 • Ultra HD 3840×2160 px - nabízí čtyřikrát více obrazových informací, jde o tzv 4K televize. V bezprostřední blízkosti obrazovky neuvidíte jednotlivé pixely jako u Full HD, nýbrž hladký a realistický obraz.
 • 8K televize pak vykreslují dvakrát jemnější obraz nez Ultra HD s precizním zobrazením i těch nejjemnějších detailů a barev.
Není 4K jako 4K aneb rozdíl mezi RGB a RGBW

Obraz LCD televizoru je tvořen pixely a ty se skládají z ještě menších jednotek, tzv. subpixelů. Jeden pixel je tvořen třemi subpixely, které reprezentují tři základní barvy – červenou, zelenou a modrou (RGB). Z těchto základních barev lze smíchat všechny ostatní barvy. Obraz 4K televizoru je tvořen 3840×2160 pixely. To dohromady dělá 8 294 400 pixelů, tedy 24 883 200 subpixelů.

RGBW 4K panely mají stejný celkový počet subpixelů, avšak každý pixel je tvořen 4 subpixely a přibyla zde bílá barva ke třem výše zmíněným. Z toho plyne, že RGBW panel má o 25 % menší počet pixelů. Výsledné rozlišení by tedy mělo být 2880×2160. Přesto jsou RGBW panely oficiálně prezentovány a uznávány jako 4K.

Jas a kontrast

Jas vyjadřuje svítivost televize při zobrazení bílé barvy. Čím vyšší hodnotu jasu televize udává, tím lepší je výsledný obraz a celkový divácký zážitek. Udává se v jednotkách svítivosti – kandelách (cd). Bývá zásadním parametrem za světelných podmínek, jako je ostré denní světlo, ale v tmavých nočních podmínkách může být vysoká svítivost i na škodu. Proto doporučujeme volit televizory okolo hodnoty 500 cd/m².

Kontrast vyjadřuje poměr v zobrazování černé a bílé barvy. Hraje velmi důležitou roli při sledování pořadů v běžných denních podmínkách za svitu slunce. Uvádí se v jednotkách lux (lx). Opět zde platí, že čím vyšší je hodnota kontrastu, tím lepší je výsledný obraz - barvy budou živější a reálnější.

HDR, tedy High Dynamic Range umožňuje zobrazovat tmavé i světlé části obrazu zároveň, takže neuvidíte pouze černé siluety, ale identitu postavy. Vysoký dynamický rozsah tak reprodukuje situaci velmi věrně, jak byste ji viděli okem, ne pouze skrze čočky objektivu.

Statický vs. dynamický kontrast

Běžné hodnoty klasického statického kontrastu se pohybují kolem 1500 : 1. Někteří prodejci však uvádějí kontrast dynamický, který dosahuje několikanásobně vyšších hodnot přesahujících klidně i 10000 : 1. Ten udává kontrastní rozdíl mezi bílou a černou částí obrazovky.

Statický kontrast měří rozdíl na obrazovce mezi pomyslnými čtvercovými poli. Je proto mnohem relevantnější - scéna filmu nikdy nebude rozdělena napůl, s čímž počítá právě dynamický kontrast.

Konektory a připojení

 • V případě, že televizor bude sloužit i pro hraní her na konzoli, nebo promítání filmů z notebooku, ujistěte se, že disponuje minimálně jedním konektorem HDMI, který tato zařízení většinou podporují.

 • Přehrávání filmů a seriálů z paměťového zařízení umožní USB port a pokud budete chtít pořady a filmy nahrávat, porozhlédněte se po televizi s funkcí záznamu na USB.

 • Sluchátkový výstup 3,5mm jack přijde vhod nejen hráčům videoher, ale také vašim spolybydlícím, které tak nebudete rušit sledováním televize. V takovém případě doporučujeme dokoupit domácí sluchátka s dostatečně dlouhým přívodním kabelem, přpadně bezdrátová sluchátka, pokud televize disponuje funkcí Bluetooth.

 • Funkce bezdrátového přenosu Bluetooth využijete pro sluchátka, především pak pro připojení soundbaru.

 • Funkce WiFi umožní televizi přístup k internetu a streamingovým službám.

Brouzdání po internetu vám na televizi usnadní klávesnice s touchpadem, případně lze funkce ovládat spárovaným chytrým telefonem a klasickým dálkovým ovladačem.

Zvuk

Kvalitu zvuku své televize můžete vylepšit pořízením soundbaru, který využijete nejen pro sledování filmů, ale i přehrávání hudby. S výběrem vám pomůžeme v našem rádci Jak vybrat soundbar.

Úhlopříčka

U větších televizorů je důležité jejich rozlišení, aby ohromná podívaná měla dostatečnou kvalitu obrazu. Vybírat můžete mezi 4K televizemi s rozlišením 3840×2160 px.

Úhlopříčka v palcích Úhlopříčka v cm
75 a více palců nad 190 cm
65–70 palců 165–177 cm
55–60 palců 139–152 cm
43–50 palců 109–127 cm
TV menší než 43 palců menší než 109 cm

Podrobněji se rozměrům obrazovky věnujeme v článku Jakou zvolit velikost televize. V článku Ideální sledovací vzdálenost dle velikosti TV vám pak poradíme, kam umístit váš televizor.

Pokud sháníte něco menšího, přenosná televize najde místo v kuchyni, nebo na chatě. Stejně jako drtivá většina všech televizorů jsou i přenosné televize s DVB-T2.

Papoušek

Chytré funkce

Smart TV

Jak vybrat Smart TV? Klíčové je, co si od ní slibujete. Smart TV umožňuje připojení k internetu, díky čemuž lze sledovat pořady online, dívat se na videa z YouTube nebo využívat streamingových služeb jako je Netflix, HBO GO, Amazon Prime, Disney+ či Apple TV.

Připojit můžete také své mobilní zařízení a streamovat hudbu, nebo videa ze svého telefonu přímo do obrazovky.

Smart televize

Ambilight

Technologie Ambilight vytváří barevné podsvícení televize podle vašeho výběru. Doladění atmosféry filmu pomocí chytrého telefonu, spárovaného se zařízením, tak bude čistě ve vašich rukou.

Picture in picture (PIP)

PIP - obraz v obraze je speciální funkce, která umožňuje sledovat obraz ze dvou zdrojů na jedné obrazovce. V praxi to znamená, že si můžete druhý kanál, který vás zajímá, pustit ve zmenšeném okně. Tuto funkci aktivujete pouhým stiskem jediného tlačítka.

HbbTV

HbbTV je hybridní televize, která doplňuje vysílání o další informace díky internetovému připojení. Televize s červeným tlačítkem jsou téměř všechny Smart TV vyrobené po roce 2012 a aktivujete je právě stiskem červeného tlačítka. Dostane se vám tak podrobnějšího programu, máte přístup k internetovému archivu, nebo si můžete pustit program až o několik hodin zpětně. Nepožaduje žádnou instalaci, veškerý obsah řídí provozovatel dané stanice (zatím je využívají například Česká televize, Nova, Prima nebo Óčko). Výhodu poskytuje například při přenosu sportovních utkání, kdy si můžete při sledování dohledat podrobné informace o týmu, nebo o hráčích. K využití červeného tlačítka je nutné připojení k internetu.

3D obraz

3D televize jsou televize, které umožňují přehrávat obraz zvlášť pro každé oko a tím docílit pocit prostorového obrazu. K 3D televizi dostanete brýle, které jsou buď aktivně spojeny (i bezdrátově) s vysílačem televize a každé oko střídavě zakrývají v kombinaci s časováním promítaného obrazu, nebo pasivní (polarizační) brýle, které nevyžadují zdroj energie. Jejich nevýhodou je snížení 3D rozlišení na polovinu, na druhou stranu jsou tyto brýle levnější a obraz má vyšší jas, odstraní blikání a nemusíte se starat o dobíjení.

Současné modely 3D televizí dokáží převést do třetího rozměru i klasické dvourozměrné vysílání všech televizních stanic. 3D obraz je však vidět pouze v prostoru ohraničeném rámem televize a chcete-li zažít stejný pocit trojrozměrného vjemu jako v kině, musíte si pustit film originálně natočený s podporou 3D efektů (natočený na dvě kamery, nebo alespoň dva objektivy v lehce odlišném úhlu pro vytvoření prostorového efektu).

Herní

U herní televize hraje roli především kvalita zvuku a doba odezvy obrazovky. Kromě obnovovací frekvence se zaměřte především na parametr input lag (čím vyšší input lag, tím hůř). Pamatujte, že hodnota doby odezvy 1 ms neznamená, že je televizor automaticky herní - parametr input lag vám o kvalitě o kvalitě, kterou jako hráč chcete, řekne mnohem víc.

Když výrobce input lag nezmiňuje, hledejte možnost herního režimu, který zvládne zrychlit dobu odezvy o několik desítek milisekund, což už pocítíte.

Herní televize

Chytré funkce televizoru

TV tuner

 • DVB-C/C2 značí kabelové přijímání signálu a je běžně součástí prodávaných televizí.

 • Satelitní přijímání DVB-S/S2 vyžaduje satelitní anténu, případně zabudovaný satelitní tuner. Je vhodné zejména pro domácnosti, kde není kabelové připojení a pozemní signál je příliš slabý. Pro plnou nabídku programů je potřeba dokoupit CA modul a satelitní kartu od některého z poskytovatelů satelitní TV.

 • DVB-T2 je aktuální standard pozemního digitálního vysílání. Z původního DVB-T se na něj přešlo z nedostatku místa - frekvenční spektrum původního terestriálního vysílání využívají mobilní operátoři. Aby nedošlo k omezení programové nabídky, jsou dnes standardem televize s DVB-T2.

Televizory s DVB-T2

Hlavní výhodou nového standardu je možnost vysílání v HD rozlišení. Dnešní DVB-T už sice umožňuje vysílání HD programů, do stávající sítě se jich ovšem vejde jen omezený počet. Díky výkonnější komprimaci nového DVB-T2 se jich do jednoho kanálu (multiplexu) vejde více a ve vyšší kvalitě. Česká televize již oznámila, že v DVB-T2 bude postupně vysílat všechny své programy v HD rozlišení.

Více o přechodu na nový standard se dočtete v našem článku Co je to DVB-T2 a jak na něj přejít.

TV tuner

Příslušenství

Soundbary

Reprosoustavy a reproduktory

Držáky a stojany na TV a monitory

Dálkové ovladače

Multimediální centra

Přehrávače a rekordéry

VGA, DVI, HDMI kabely

TV stolky

Nejčastější dotazy

Jaký je rozdíl mezi OS Android, Tizen a WebOS?

Android nabízí možnost stahování aplikací z Google Play, internetový prohlížeč Chrome uživatelsky příznivé prostředí snadné na ovládání. K jeho využití však musíte být přihlášeni přes Google účet. Nevýhodou je uzamčení funkcí a služeb během sledování videa.

Tizen je operační systém Samsungu, který nenabízí takové množství aplikací jako Android, vynahrazuje to však přístupem na YouTube, Netflix, Amazon a český Stream. Pro hráče nabízí Steam Link, kdy hra běží na počítači klidně v jiné místnosti a do televize posílá pouze obraz a pokyny ke vzdálenému ovládání hry. Na rozdíl od Androidu si Tizen pamatuje vaše preference a podle toho nabízí další návrhy ke sledování a umí také přehrávat filmy.

WebOS je vlastní operační systém od LG, ideální pro malé děti nebo seniory, díky průvodci BeanBird. Stejně jako Tizen podporuje prohlížení nabídky během sledování videa. Podporuje nejdůležitější aplikace, ale jen omezené množství a umožňuje přístup ke službám Amazon, HBO či Netflix.

Lze připojit k televizi sluchátka pomocí Bluetooth?

Pokud televize podporuje funkci Bluetooth, není s připojením sluchátek problém.

Mohu nahrávat záznam na USB?

Pořizovat nahrávky lze pouze pomocí naformátování v TV nabídce. Záznam se poté uloží i na běžný flash disk, nebude jej však možné přehrávat v PC. Proto je dobré mít jeden flash disk naformátovaný pro PC (ze kterého můžete přehrávat na TV) a jeden pro TV (na který můžete nahrávat z TV).

Jaký je ideální počet USB portů?

Pokud neplánujete připojovat externí HDD disky, stačí vám jeden USB port na přehrávání z flash disku.

Užitečné články

Nejlepší TV na trhu Jak vyčistit obrazovku televize Jakou zvolit velikost televize Ideální sledovací vzdálenost dle velikosti TV Black Friday slevy OLED vs. QLED vs. LED Jak spárovat univerzální ovladač s televizí Jak propojit mobilní telefon s TV Jak propojit PC s TV Jaká bezdrátová sluchátka k televizi DVB-T2 Povánoční výprodej