Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat televizi?

Vybrat novou televizi není jen tak, úhlopříčka je sice důležitým parametrem, zdaleka však ne tím nejdůležitějším. Ať už sháníte velkou obrazovku na domácí promítání, přenosnou televizi do karavanu, nebo herní televizi, je potřeba se zaměřit na celou řadu funkcí. Především schopnost televize přijímat signál DVB-T2, pokud nemáte doma satelitní nebo kabelové připojení. Co všechno dnes můžete získat s lepší televizí vám záhy přiblížíme.

 • Regina, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 6 min.

Druhy televizí

Technologie displeje je klíčová pro kvalitu obrazu a závisí na ní také spotřeba elektrické energie. Jednotlivé typy obrazovek mají své výhody i nevýhody pro oko i vaši peněženku.

LCD

LCD televize jsou cenově příznivější než LED a také lehčí, díky čemuž se snadněji montují na zeď. Mají však delší dobu odezvy, užší pozorovací úhly a nevykreslují barvy tak věrně, jako LED televize, které dnes výrazně dominují trhu.

Typy LCD panelu
 • VA (Vertical Alignment) LCD panel. Může být ve verzi MVA (Multi-domain Vertical Alignment) nebo PVA (Paternet Vertical Alignment). Obě verze poskytují vysoký kontrast a zobrazení černé barvy, přičemž PVA má lepší pozorovací úhly než MVA.
 • IPS (In Plane Switching) Panely IPS poskytují lepší pozorovací úhly oproti VA, avšak s menším kontrastem. Za tento typ panelu si také připlatíte.

Některé televizory s LCD panely disponují technologiemi, které vylepšují obraz a ovlivňují barvy, kontrast a pozorovací úhly: například Quantum Dot, nebo Nano Cell - nejedná se však o typ samostatný typ LCD panelu.

 • Cenově příznivé

 • Nízká hmotnost

 • Snadná instalace na zeď

 • Úzké pozorovací úhly

 • Nižší kvalita zobrazení barev (oproti LED)

LCD televize

LED

 • LED televize fungují na stejném Liquid Crystal Display principu, jsou však doplněné o LED diody, díky kterým obraz dosahuje vyššího dynamického kontrastu. Navíc jsou šetrnější ke spotřebě elektrické energie a životnosti televize. LED podsvícení dnes používají téměř všechny televize, v různých typech tohoto podsvícení.
Typy LED podsvícení
 • Adge LED – podsvícení po stranách LCD panelu. Svítivé diody mohou být umístěny vlevo a vpravo, nebo nahoře a dole. Výhodou tohoto systému je menší počet diod, tenčí provedení samotného LCD panelu a příznivější cena. Nevýhodou je, že nelze použít tzv. lokální stmívání (Local Dimming).
 • Direct LED – plošné podsvícení ze zadní strany displeje. Direct LED je celoplošné podsvícení, se schopností stmívání:

Local Dimming (lokální stmívání) obvykle stmívá řádky nebo sloupce.

Full Array Local Dimming (FALD) je celoplošné lokální stmívání. Hlavní rozdíl je v tom, že FALD umožňuje individuální stmívání jednotlivých LED. Výhodou je dosažení vyššího kontrastu, nevýhodou pak prostorová náročnost tohoto typu podsvícení - displej je širší.

 • Vyšší dynamický kontrast (oproti LCD)

 • Nižší spotřeba energie (oproti LCD)

 • Delší životnost televize

 • Úzké pozorovací úhly

LED televize

OLED

 • OLED televize se skládá ze světelných bodů, které všechny produkují vlastní světlo - díky tomu nabízejí černější černou a skvěle vykreslují kontrasty. Stejně jako QLED poskytuje široké pozorovací úhly, které zajišťují, že při pohledu na obrazovku pod úhlem nedochází k žádným velkým změnám barev, kontrastu nebo jasu.
Zbytkový obraz (vypálení obrazu)

Mezi hlavní nedostatky OLED displejů patří riziko zbytkového obrazu (vypálení obrazu) a nižší špičkový jas ve srovnání s LED displeji ve stejné cenové kategorii. Novější OLED TV tento problém řeší řadou funkcí, které vypalování a zbytkovému obrazu zabraňují.

 • Vysoký kontrast

 • Široké pozorovací úhly

 • Vyšší spotřeba energie (oproti QLED)

 • Kratší životnost (oproti QLED)

 • Riziko zbytkového obrazu (novější OLED TV toto řeší dalšími funkcemi)

OLED televize

QLED

 • QLED televize představuje tenkou vrstvu kvantových bodů mezi LCD panelem a jeho LED podsvícením - nabízejí tak bohatou paletu barev a dokáží jich zobrazit víc, než klasické LED televize. Disponují také širšími pozorovacími úhly a jsou méně náročné na energii oproti OLED televizorům, a také cenově dostupnější díky plošnému podsvícení.
QLED (Quantum Dot)

Nanočástice s kvantovými tečkami lze aplikovat na jakýkoli typ panelu s podsvícením LED: IPS, TN a VA. Nejčastěji se však používají ve stolních monitorech a televizorech s panelem VA. Nejnovější televizory mohou také obsahovat technologii Neo QLED. Tyto displeje kombinují kvantové body s mini LED podsvícením pro jasnější obraz a lepší ovládání lokálního stmívání.

 • Široká paleta zobrazovaných barev

 • Nižší cena oproti OLED

 • Nižší spotřeba energie

 • Černá barva je podsvícená

 • Širší obrazovka

QLED televize

Mini LED

Mini LED nahrazuje LED podsvícení podsvícením Mini LED, které využívá větší počet menších LED diod. Nabízí tak vyšší kontrastní poměr, lepší rovnoměrnost a rychlejší odezvy. Mohou být levnější než například OLED, ale nedosahují takové kvality. Mini-LED je tedy jakousi zobrazovací technologií mezi standardními LED podsvícením a OLED displeji. Když je však jedna zóna plně osvětlena a ostatní kolem ní jsou slabé, bude určité množství světla unikat z osvětlené zóny do tlumených zón, což vytváří halo efekt.

Jak funguje Mini LED?

Současné LED technologie nemohou přiřadit každému pixelu vlastní diodu – jedna zóna tedy podsvěcuje i několik tisíc pixelů a tento nepoměr mezi hustotou pixelů z tekutých krystalů a množstvím zón vysvětluje, proč je kontrast obrazovky lepší, čím více zón bude podsvícení mít. Mini LED je technologie, která diody zmenšuje, a tím takové zvýšení obrazové kvality umožňuje. Diody o velikosti 0,1 mm nebo i méně, kopírují obraz přesněji, jedná se o nejlepší variantu lokálního stmívání. Jde o technologii LCD, a tak je její výhoda též ve velmi nízké ceně. Nevýhodu představuje riziko halo efektu (když je jedna zóna plně osvětlena a ostatní kolem ní jsou slabé, bude určité množství světla unikat z osvětlené zóny do tlumených zón).

 • Vysoký kontrast, rychlejší odezvy

 • Cena

 • Halo efekt

QLED televize

Parametry

Displej

 • Obnovovací frekvence obrazu

Kvalitu obrazu ovlivňuje obnovovací frekvence. Jde o počet snímků, které televizor vykreslí za jednu vteřinu a udává se v hertzích. Dnes se na trhu s televizory můžete setkat s hodnotami 50 Hz, 100 Hz a 200 Hz. Zde platí jednoduché pravidlo. Čím vyšší číslo, tím je obraz plynulejší. Pokud jste tedy vášnivými hráči videoher nebo rádi sledujete akční filmy či sportovní utkání, volte frekvenci s hodnotami minimálně 100 Hz, které vám zaručí plynulé vykreslení obrazu.

 • Odezva

Pro dokonalou plynulost obrazu dejte pozor, aby doba odezvy nepřesahovala 8 milisekund. To oceníte hlavně při sledování sportovních pořadů či akčních scén, ve kterých jde o pozornost každé vteřiny dění.

 • Pozorovací úhel

V současnosti je standard pozorovacího úhlu LED technologií 170–178 °. Při překročení hranic těchto úhlů přicházíte o vysokou kvalitu zobrazení. V krajních případech může dojít až ke ztmavení obrazovky, ztrátě kontrastu i jasu.

Rozlišení

Televizory s větší úhlopříčkou vyžadují větší rozlišení. Tento parametr udává počet bodů, které televize dokáže zobrazit, jde tedy o jeden z hlavních ukazatelů kvality obrazu.

 • HD 1366×768 px - stačí pro menší obrazovky, jde o už o poměrně zastaralou variantu.
 • Full HD 1920×1080 px - dnes standardní rozlišení, které však rychle vytlačuje Ultra HD.
 • Ultra HD 3840×2160 - nabízí čtyřikrát více obrazových informací, jde o tzv 4K televize. V bezprostřední blízkosti obrazovky neuvidíte jednotlivé pixely jako u Full HD, nýbrž hladký a realistický obraz.
 • 8K televize pak vykreslují dvakrát jemnější obraz nez Ultra HD s precizním zobrazením i těch nejjemnějších detailů a barev.
Není 4K jako 4K aneb rozdíl mezi RGB a RGBW

Obraz LCD televizoru je tvořen pixely a ty se skládají z ještě menších jednotek, tzv. subpixelů. Jeden pixel je tvořen třemi subpixely, které reprezentují tři základní barvy – červenou, zelenou a modrou (RGB). Z těchto základních barev lze smíchat všechny ostatní barvy. Obraz 4K televizoru je tvořen 3840×2160 pixely. To dohromady dělá 8 294 400 pixelů, tedy 24 883 200 subpixelů.

RGBW 4K panely mají stejný celkový počet subpixelů, avšak každý pixel je tvořen 4 subpixely a přibyla zde bílá barva ke třem výše zmíněným. Z toho plyne, že RGBW panel má o 25 % menší počet pixelů. Výsledné rozlišení by tedy mělo být 2880×2160. Přesto jsou RGBW panely oficiálně prezentovány a uznávány jako 4K.

Jas a kontrast

Jas vyjadřuje svítivost televize při zobrazení bílé barvy. Čím vyšší hodnotu jasu televize udává, tím lepší je výsledný obraz a celkový divácký zážitek. Udává se v jednotkách svítivosti – kandelách (cd). Bývá zásadním parametrem za světelných podmínek, jako je ostré denní světlo, ale v tmavých nočních podmínkách může být vysoká svítivost i na škodu. Proto doporučujeme volit televizory okolo hodnoty 500 cd/m².

Kontrast vyjadřuje poměr v zobrazování černé a bílé barvy. Hraje velmi důležitou roli při sledování pořadů v běžných denních podmínkách za svitu slunce. Uvádí se v jednotkách lux (lx). Opět zde platí, že čím vyšší je hodnota kontrastu, tím lepší je výsledný obraz - barvy budou živější a reálnější.

HDR, tedy High Dynamic Range umožňuje zobrazovat tmavé i světlé části obrazu zároveň, takže neuvidíte pouze černé siluety, ale identitu postavy. Vysoký dynamický rozsah tak reprodukuje situaci velmi věrně, jak byste ji viděli okem, ne pouze skrze čočky objektivu.

Statický vs. dynamický kontrast

Běžné hodnoty klasického statického kontrastu se pohybují kolem 1500 : 1. Někteří prodejci však uvádějí kontrast dynamický, který dosahuje několikanásobně vyšších hodnot přesahujících klidně i 10000 : 1. Ten udává kontrastní rozdíl mezi bílou a černou částí obrazovky.

Statický kontrast měří rozdíl na obrazovce mezi pomyslnými čtvercovými poli. Je proto mnohem relevantnější - scéna filmu nikdy nebude rozdělena napůl, s čímž počítá právě dynamický kontrast.

Konektory a připojení

 • V případě, že televizor bude sloužit i pro hraní her na konzoli, nebo promítání filmů z notebooku, ujistěte se, že disponuje minimálně jedním konektorem HDMI, který tato zařízení většinou podporují.

 • Přehrávání filmů a seriálů z paměťového zařízení umožní USB port a pokud budete chtít pořady a filmy nahrávat, porozhlédněte se po televizi s funkcí záznamu na USB.

 • Sluchátkový výstup 3,5mm jack přijde vhod nejen hráčům videoher, ale také vašim spolybydlícím, které tak nebudete rušit sledováním televize. V takovém případě doporučujeme dokoupit domácí sluchátka s dostatečně dlouhým přívodním kabelem, přpadně bezdrátová sluchátka, pokud televize disponuje funkcí Bluetooth.

 • Funkce bezdrátového přenosu Bluetooth využijete pro sluchátka, především pak pro připojení soundbaru.

 • Funkce WiFi umožní televizi přístup k internetu a streamingovým službám.

Brouzdání po internetu vám na televizi usnadní klávesnice s touchpadem, případně lze funkce ovládat spárovaným chytrým telefonem a klasickým dálkovým ovladačem.

Zvuk

Kvalitu zvuku své televize můžete vylepšit pořízením soundbaru, který využijete nejen pro sledování filmů, ale i přehrávání hudby. S výběrem vám pomůžeme v našem rádci Jak vybrat soundbar.

Úhlopříčka televize

Úhlopříčka v palcích Úhlopříčka v cm
75 a více palců nad 190 cm
65–70 palců 165–177 cm
55–60 palců 139–152 cm
43–50 palců 109–127 cm
TV menší než 43 palců menší než 109 cm

U větších televizorů je důležité jejich rozlišení, aby ohromná podívaná měla dostatečnou kvalitu obrazu. Vybírat můžete mezi 4K televizemi s rozlišením 3840×2160 px.

Papoušek

Chytré funkce

Smart TV

Smart TV umožňuje připojení k internetu, díky čemuž lze sledovat pořady online, dívat se na videa z YouTube nebo využívat streamingových služeb jako je Netflix, HBO GO, Amazon Prime, Disney+ či Apple TV.

Připojit můžete také své mobilní zařízení a streamovat hudbu, nebo videa ze svého telefonu přímo do obrazovky.

Ambilight

Technologie Ambilight vytváří barevné podsvícení zadní strany televize podle vašeho výběru. Nyní si můžete vybírat ve tří, nebo čtyřstranném provedení. Doladění atmosféry filmu pomocí chytrého telefonu, spárovaného se zařízením, tak bude čistě ve vašich rukou. Nastavit můžete také režim, kdy intenzitu a barvu světla ovlivňuje dění na obrazovce a opticky tak rozšiřuje pozorovací plochu, kterou “neuseknou” okraje obrazovky.

Picture in picture (PIP)

PIP - obraz v obraze je speciální funkce, která umožňuje sledovat obraz ze dvou zdrojů na jedné obrazovce. V praxi to znamená, že si můžete druhý kanál, který vás zajímá, pustit ve zmenšeném okně. Tuto funkci aktivujete pouhým stiskem jediného tlačítka.

Smart televize

Chytré funkce televizoru

Nalaďte online filmy a vybírejte ze široké nabídky českých i zahraničních titulů.

TV tuner

 • DVB-C/C2 značí kabelové přijímání signálu a je běžně součástí prodávaných televizí.

 • Satelitní přijímání DVB-S/S2 vyžaduje satelitní anténu, případně zabudovaný satelitní tuner. Je vhodné zejména pro domácnosti, kde není kabelové připojení a pozemní signál je příliš slabý. Pro plnou nabídku programů je potřeba dokoupit CA modul a satelitní kartu od některého z poskytovatelů satelitní TV.

 • DVB-T2 je aktuální standard pozemního digitálního vysílání. Z původního DVB-T se na něj přechází z nedostatku místa - frekvenční spektrum původního terestriálního vysílání využijí mobilní operátoři. Aby nedošlo k omezení programové nabídky, je přechod na standard DVB-T2 nevyhnutelný.

Televizory s DVB-T2

Hlavní výhodou nového standardu je možnost vysílání v HD rozlišení. Dnešní DVB-T už sice umožňuje vysílání HD programů, do stávající sítě se jich ovšem vejde jen omezený počet. Díky výkonnější komprimaci nového DVB-T2 se jich do jednoho kanálu (multiplexu) vejde více a ve vyšší kvalitě. Česká televize již oznámila, že v DVB-T2 bude postupně vysílat všechny své programy v HD rozlišení.

Více o přechodu na nový standard se dočtete v našem článku Co je to DVB-T2 a jak na něj přejít.

TV tuner

Příslušenství

Soundbary

Držáky a stojany na TV a monitory

Dálkové ovladače

Multimediální centra

Nejčastější dotazy

Jaký je rozdíl mezi OS Android, Tizen a WebOS?

Android nabízí možnost stahování aplikací z Google Play (ze široké nabídky zmíníme například YouTube, Netflix, Prime Video, Apple TV, HBO Max a další), internetový prohlížeč Chrome a uživatelsky příznivé prostředí snadné na ovládání. K jeho využití však musíte být přihlášeni přes Google účet. Nevýhodou je uzamčení funkcí a služeb během sledování videa.

Tizen je operační systém Samsungu, který nenabízí takové množství aplikací jako Android, vynahrazuje to však přístupem na YouTube, Netflix, Amazon a český Stream. Pro hráče nabízí Steam Link, kdy hra běží na počítači klidně v jiné místnosti a do televize posílá pouze obraz a pokyny ke vzdálenému ovládání hry. Na rozdíl od Androidu si Tizen pamatuje vaše preference a podle toho nabízí další návrhy ke sledování a umí také přehrávat filmy.

WebOS je vlastní operační systém od LG, ideální pro malé děti nebo seniory, díky průvodci BeanBird. Stejně jako Tizen podporuje prohlížení nabídky během sledování videa. Podporuje nejdůležitější aplikace, ale jen omezené množství a umožňuje přístup ke službám Amazon, HBO či Netflix.

Lze připojit k televizi sluchátka pomocí Bluetooth?

Pokud televize podporuje funkci Bluetooth, není s připojením sluchátek problém.

Mohu nahrávat záznam na USB?

Pořizovat nahrávky lze pouze pomocí naformátování v TV nabídce. Záznam se poté uloží i na běžný flash disk, nebude jej však možné přehrávat v PC. Proto je dobré mít jeden flash disk naformátovaný pro PC (ze kterého můžete přehrávat na TV) a jeden pro TV (na který můžete nahrávat z TV).

Jaký je ideální počet USB portů?

Pokud neplánujete připojovat externí HDD disky, stačí vám jeden USB port na přehrávání z flash disku.