Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Televize

Jak vybrat televizi?

 
Prožijte dokonalý zážitek ze sledování oblíbených pořadů.
 
Nabídka televizorů je čím dál širší, stejně jako jejich funkce. Televize už dávno neslouží pouze pro příjem televizního signálu, ale stávají se multimediálním centrem většiny domácností. Pokud jste se rozhodli pořídit si novou televizi i vy, zjistili jste, že jde o poměrně významnou investici, a proto se určitě vyplatí nastudovat aktuální informace. Správný výběr pak bude snadnější.
 
 

 

Technologie televizorů

 
V dnešní době můžete na trhu vybírat ze několika druhů televizorů. Pomůžeme vám vybrat tu správnou právě pro vás.
 
 

LED televize

 
LED technologie je v současnosti na trhu jednoznačně nejoblíbenější. Jde vlastně o druh LCD televizoru se speciálním podsvícením, které nabízí kvalitu srovnatelnou s plazmovými televizory. Místo zářivých trubic využívají k nasvícení panelu světélkující diody. Jejich spotřeba je výrazně nižší, životnost naopak vyšší. Jsou ekologické, protože neobsahují rtuť jako dřívější LCD modely s CCFL podsvícením. Mají velmi jasný obraz a vysoký kontrastní poměr, sledovatelný i za horších světelných podmínek.
 
 
 

OLED & QLED televize

 
OLED – Jde o technologii, která, stejně jako tomu bylo u plazmových televizí, nevyžaduje podsvícení, jelikož světlo generují jednotlivé body, a tak nemá problém zobrazit zcela tmavý bod. Díky tomu mají televize nejvěrnější zobrazení barev. Výsledný obraz přináší nejčernější černou, a ještě lepší kontrast, než je tomu u direct LED televizorů. Navíc se mohou pyšnit nejtenčí obrazovkou na trhu. Jejich cena však zatím dosahuje nadměrných výšek a jejich výdrž není tak známá.
 
QLED – Vychází z klasického principu podsvícení LED diodami. Rozdíl tkví v použití Quantum Dot technologie (QD technologie). Jde tedy o inovaci starých známých LED televizorů, nikoli o žádnou revoluční technologii. Kvalitativně se však QLED televize dostávají na úroveň OLED s dosažením většího jasu, tedy lepších barev, avšak ne tak výrazné černé.
 
 

LCD televize

 
Postupem času se dostaly do popředí LCD televizory, které se kvalitou vyrovnaly plazmovým. Hlavně jsou na trhu dostupné v různých velikostech. Funkce, kterými se pyšní, jsou taktéž různorodé a pořizovací cena je příjemnější, než jaká byla u plazmových televizí.
 
 

Plazmová televize

 
Plazmové televizory byly v kvalitě obrazu dlouhou dobu nepřekonatelné. Jejich pořizovací náklady však byly dosti vysoké a stejně tak jejich váha i spotřeba. Šlo o ideální volbu hlavně pro fajnšmekry a profesionály. K dostání byly pouze ve velkých úhlopříčkách z důvodu vysokých nákladů na jejich výrobu. Dnes jsou plazmy minulostí a skoro žádný prodejce už je nenabízí.
 
 
 
 

Typy televizorů

 
Po výběru technologie vás čeká ještě zvolit typ televize, který bude nejvíce vyhovovat vašim požadavkům na sledování pořadů. Dnes totiž můžete sledovat vaše oblíbené filmy, jako kdybyste byli sami součástí příběhu.
 
 

Smart TV

 
Ideální televizor, pokud vám nestačí pouhé sledování televizního vysílání. Funkce Smart TV umožňuje připojení k internetu, a vy tak můžete sledovat pořady online, využívat placený obsah z Netflixu, Amazon Prime či HBO GO nebo se dívat na videa z YouTube. Na dosah máte také aplikace, a tak není problém třeba promítání obsahu vašeho mobilního zařízení na obrazovce televize, a to bezdrátově. Ne všechny televize však tyto aplikace podporují.
Pro snadné a uživatelsky příjemné ovládání se často používají speciální ovladače, bezdrátové myši či klávesnice. Některé Smart televize můžete dokonce ovládat hlasem nebo gesty.
 
 
 

Prohnutá TV

 
V posledních několika letech se na trhu začaly objevovat televizory se zakřivenou obrazovkou. Nabízejí lepší pozorovací úhel a zážitek ze sledování, ale jen pro toho, kdo sedí uprostřed, tedy v ideálním pozorovacím úhlu. Proto tato televize není vhodná pro početnější rodinu, která ráda tráví společný čas právě před obrazovkou svého televizoru.
 
 

3D TV

 
Trojrozměrná technologie umožňuje vnímat sledovaný obraz prostorově a ve většině případů si za tímto účelem musíte nasadit speciální 3D brýle. V České republice je televizní signál ve 3D značně omezený, a pokud budete chtít tuto technologii využívat, budete většinou odkázáni na vlastní multimediální obsah. Trojrozměrnou technologii byste neměli vnímat jako prioritní hledisko, ale spíše jako příjemný bonus. 
 
 
 
 

Televizní tuner

 
Další důležitá věc, která ovlivní nákup vaší nové televize, je typ TV tuneru, díky kterému vaše televize přijímá televizní signál. V dnešní době přijímáme v České republice digitální vysílání.
 
 
4 typy TV tunerů:
 
DVB-T – Současný standard pozemního vysílání. Většinou je součástí běžně prodávaných televizí.
 
DVB-C – Kabelové vysílání. Většinou je součástí běžně prodávaných televizí.
 
DVB-S – Satelitní vysílání. Je zapotřebí satelitní antény, případně televizi, která má v sobě zabudovaný satelitní tuner. K příjmu tohoto signálu budete také potřebovat dokoupit CA modul a satelitní kartu.
 
DVB-T2 – Budoucí standard pozemního digitálního vysílání, díky němuž lze do jednoho vysílacího multiplexu vložit více televizních stanic. Na scénu nastoupí v roce 2021 a nahradí původní vysílací standard DVB-T.
 
 
 
 

Parametry displeje

 

Velikost obrazovky a vhodná pozorovací vzdálenost

 
Dřívější pravidlo o ideální vzdálenosti TV už je pomalu zapomenuto. U LCD obrazovek platilo, že optimální sledovací vzdálenost je dvaapůlkrát větší než úhlopříčka televize. Avšak u nových modelů televizorů už tato vzdálenost může být i kratší.
Příkladně na 4K TV s úhlopříčkou 150 cm se můžete dívat ze vzdálenosti 2 metrů, aniž byste si zkazili oči.
 
 

Rozlišení obrazovky TV

 
Pokud zvolíte televizor s větší úhlopříčkou, dbejte pak na vyšší rozlišení. Jde o jeden z hlavních ukazatelů kvality televizoru. Říká nám, kolik bodů je televize schopna zobrazit.
U menších obrazovek vystačíte s ready HD. Toto rozlišení 1 366 x 768 pixelů je dostačující pro pouhý příjem televizního signálu. Stále se s ním můžete setkat, ale jde už o poměrně zastaralou variantu.
 
Ještě donedávna byla standardem Full HD televize s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů. I když je toto rozlišení dostačující, je rychle vytlačováno modely se špičkovým Ultra HD rozlišením 3 840 x 2 160 pixelů, což jsou 4K televize. Jejich předností je čtyřikrát více obrazových informací oproti Full HD. S Ultra HD rozlišením se tak ponoříte do těch nejhlubších detailů. A i když je vysílání ve 4K v ČR zatím ve stadiu plánování, už teď si můžete toto vysoké rozlišení užívat u filmů na Blu-ray, při prohlížení videí a fotek z mobilního telefonu nebo při sledování online videí.
 
 
 

Jas a kontrast

 
Jas vyjadřuje svítivost televize při zobrazení bílé barvy. Čím vyšší hodnotu jasu televize udává, tím lepší je výsledný obraz a celkový divácký zážitek. Jas se udává v jednotkách svítivosti – kandelách (cd). Bývá zásadním parametrem za světelných podmínek, jako je ostré denní světlo, ale v tmavých nočních podmínkách může být vysoká svítivost i na škodu. Proto doporučujeme volit televizory okolo hodnoty 500 cd/m².
 
 
Kontrast vyjadřuje poměr v zobrazování černé a bílé barvy. Hraje velmi důležitou roli při sledování pořadů v běžných denních podmínkách, za svitu slunce. Kontrast se vyjadřuje v luxech. Opět zde platí, že čím vyšší je hodnota kontrastu, tím lepší je výsledný obraz. Barvy budou živější a reálnější.
 
 
 

Odezva

 
Pro dokonalou plynulost obrazu dejte pozor, aby doba odezvy nepřesahovala 8 milisekund. To oceníte hlavně při sledování sportovních pořadů či akčních scén, ve kterých jde o pozornost každé vteřiny dění.
 
 

Pozorovací úhel

 
V současnosti je standard pozorovacího úhlu LED technologií 170–178 °. Při překročení hranic těchto úhlů přicházíte o vysokou kvalitu zobrazení. V krajních případech může dojít až ke ztmavení obrazovky, ztrátě kontrastu i jasu.
 
 
 

Co dalšího sledovat

 

Konektivita

 
Jde o počet různých konektorů, kterými televize disponuje. Hlavní je právě počet vstupů pro rozhraní HDMI. Spočítejte si, kolik konektorů budete připojovat současně (set-top-box, blu-ray přehrávač, počítač, herní konzole), a tolik konektorů musí vaše nová televize mít.
 
Pokud chcete na televizi přehrávat filmy či promítat fotky z vašich telefonů a flash disků, neobejdete se bez USB konektorů. Přes tento vstup do televize také připojíte např. bezdrátovou klávesnici nebo myš.
 
Pomocí Bluetooth k televizoru připojíte soundbar, reproduktory, sluchátka, ale také klávesnici či myš. A to bezdrátově.
 
K připojení internetu mají moderní Smart televize zabudovaný konektor pro LAN či přijímač bezdrátových sítí WiFi (WLAN). Televize, které tento konektor zabudovaný nemají, budete muset doplnit o WiFi USB přijímač, tzv. dongle. 
 
Máte-li doma starší zařízení, které budete chtít k televizi připojit, např. videopřehrávač nebo starší PC nedisponující HDMI výstupem, budete potřebovat konektor VGA.
Další možný konektor může být SCART, ten se hodí pro připojení starších zařízení, jako je třeba videopřehrávač. 
 
K zahození nemusí být ani čtečka paměťových karet třeba z vašich fotoaparátů. Snadno a rychle si tak přehrajete jejich obsah.
 
Pro rychlý přenos zvuku do sluchátek se bude hodit sluchátkový výstup. Využijete ho například při hraní her.
 
 

Funkce

 
Jde o funkci, které si určitě povšimněte, pokud budete chtít přímo z vaší televize nahrávat filmy na USB zařízení. S touto vychytávkou budete moci nahrávat televizní pořad buď na flash disk, či na externí pevný disk. Obě tato zařízení k televizi připojíte pomocí USB konektoru. U některých značek TV se tato funkce může nazývat PVR (Personal Video Recorder).
Nevýhodou je, že si tyto nahrané pořady nepřehrajete na jiném zařízení ani v počítači. A pokud televize nedisponuje duálním tunerem, budete muset pořad sledovat v době jeho nahrávání.
 
 
Obraz v obraze je speciální funkce, která umožňuje sledovat obraz ze dvou zdrojů na jedné obrazovce. V praxi to znamená, že si můžete druhý kanál, který vás zajímá, pustit ve zmenšeném okně. Tuto funkci aktivujete pouhým stiskem jediného tlačítka.
 
 

Ovládání

 
Pro ovládání vaší nové televize můžete standardně využít dálkový ovladač, který je součástí balení, nebo chytrý telefon, který jednoduše s televizí spárujete. Je však potřeba, aby možnost spárování televize i mobilní telefon podporovaly.
Na trhu naleznete ovladače, které jsou dokonce vybaveny dotykovou plochou, jež funguje obdobně jako touchpad u notebooku. Profi ovladače jsou pak ze zadní strany doplněny klávesnicí.
 
Díky bezdrátové klávesnici můžete z pohodlí gauče ovládat hlavně multimediální část televizoru – přehrávání videí, stahování filmů nebo brouzdání po internetu.
Na trhu najdete i ovládání pomocí hlasu či gest.
 
 

Design

 
I vzhled hraje důležitou roli, neboť rám televizoru je v divákově zorném poli. Díky unikátní LED technologii je možné televizory vyrábět ve velice tenkém provedení. Často s minimalistickým rámečkem a designovým stojánkem. Pokud preferujete výše umístněnou televizi, snadno ji připevníte na zeď pomocí příslušného držáku. Na trhu jsou dnes dostupné i bílé televizory, které skvěle sladíte se stejně laděnou zdí, a sledovací zážitek tak umocníte.
 
 

Instalace na zeď

 
Až budete zvažovat, kam novou televizi umístit, berte v potaz, že existuje i možnost instalace na zeď. K tomu však budete potřebovat držák na televizi.
 
V první řadě si uvědomte, že by střed televize měl být přibližně ve výšce vašich očí. A jelikož při sledování televize sedíte, dejte pozor, ať to nepřežene s výškou umístění a netrápí vás později bolest krční páteře.
 
Většina držáků televize, které trh nabízí, je vybavena univerzální roztečí VESA na připevnění držáku. Ta standardně odpovídá úhlopříčce televize, ale není to pravidlem. Proto vždy zkontrolujte kompatibilitu držáku s vaším televizorem, aby rozteč byla shodná. Změřit ji můžete na zadní straně televizoru, případně vyčíst z manuálu televize. Stejně tak tomu je u konkrétního držáku.
 
V neposlední řadě berte v potaz hmotnost televizoru a s tím související dostatečnou nosnost držáku.
 
 
 

Cena

 
Cenové rozmezí, v němž se televizory pohybují, je dnes opravdu široké. Záleží na tom, zda vám ve všech parametrech postačí standard, či budete mít větší nároky.
 
 
 
 

A která je ta pravá pro vás?

 
Sledujete výhradně klasické televizní vysílání? V tomto případě vám postačí menší až střední televize, bez nadstandardních funkcí, ve full HD rozlišení, ale postačí i ready HD. Většina dnes dostupných kanálů totiž stále ještě vysílá v nízkém rozlišení.
 
Jste milovníci filmů ve vysoké kvalitě a vaše nová televize bude sloužit právě k těmto účelům? Pak by měla mít rozhodně větší úhlopříčku a vyšší rozlišení, minimálně full HD, spíše 4K. Vysoký kontrast barev je v tomto případě také důležitý. Máte-li v oblibě sledovat sportovní utkání či akční filmy, zaměřte se i na rychlou odezvu. Chcete-li si stahovat filmy přímo v televizi nebo je sledovat přes Netflix, Amazon Prime, HBO GO či Stream, budete potřebovat Smart TV, která vám umožní přístup k internetu. Ne všechny televize ale musí podporovat všechny zmíněné aplikace.
 
Hraní her je u vás na každodenním programu? Tedy rozhodně jděte do pořádné obrazovky. Minimálně s full HD rozlišením, spíše sáhněte po 4K, ať je váš herní zážitek co nejreálnější. Odezva by v tomto případě měla být co nejrychlejší.
 
Porovnat televize