Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Televize

Co je to DVB-T2 a jak na něj přejít?

Nová generace digitálního pozemního vysílání v novém standardu DVB-T2 je tu. A my vám vysvětlíme, co to vlastně znamená, proč přišla, jaké pozitivní změny přináší a taky vám poradíme, co vše bude potřeba pořídit, abyste mohli DVB-T2 vysílání sledovat.

 

Co je to DVB-T2?

 

DVB-T2 je nový standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače. Zjednodušeně řečeno, jsou to "pravidla", která určují na jakých frekvencích a v jakém kódování bude probíhat přenos obrazu a zvuku běžného televizního vysílání do televizorů diváků.

Stejně jako v případě prvního standardu digitálního televizního vysílání DVB-T se jednotlivé kanály (frekvence), na kterých přenos probíhá, nazývají multiplexy a jsou schopné přenášet několik TV stanic najednou.
Proč DVB-T2?

 

Frekvenční pásmo není neomezené a vedle televizního vysílání se do něj musí vejít mobilní operátoři a vysokorychlostní internet. A protože poptávka po rychlém internetu stoupá (a tím stoupá i množství přenášených dat), je nutné pro něj frekvence uvolnit.


Standart DVB-T2 umožňuje díky lepší komprimaci datového signálu přenést obraz i zvuk v menším frekvenčním prostoru, zároveň ale ve zvýšené kvalitě. Laicky řečeno, před odesláním k divákovi se obraz i zvuk poskládají do malého balíčku, který je objemově mnohem menší než nezabalené vysílání. Vzduchem se pak přenáší pouze balíček a zpět na obraz a zvuk se rozbalí až doma v televizoru nebo set-top boxu. Ty tak ale musí umět se standardem DVB-T2 pracovat.

 

Proč televizní vysílání přechází na DVB-T2? 

Má vůbec DVB-T2 pro diváka nějakou výhodu?

 

Hlavní výhodou nového standardu je možnost vysílání v HD rozlišení. Dnešní DVB-T už sice umožňuje vysílání HD programů, do stávající sítě se jich ovšem vejde jen omezený počet. Díky výkonnější komprimaci nového DVB-T2 se jich do jednoho kanálu (multiplexu) vejde více a ve vyšší kvalitě.

Česká televize již oznámila, že v DVB-T2 bude postupně vysílat všechny své programy v HD rozlišení, komerční stanice zatím uvažují o tom, že by své vysílání v HD kvalitě v síti DVB-T2 zpoplatnily. Svoji strategii ale zatím teprve budují.

Více prostoru díky standardu DVB-T2 dostanou i regionální stanice.


 

Není DVB-T2 jako DVB-T2!

 

Aby to nebylo tak jednoduché, je potřeba si u standardu DVB-T2 dávat pozor na to, s jakým video kodekem v dané zemi standard DVB-T2 pracuje. Kodek je nástroj, pomocí kterého dochází ke komprimaci dat před přenosem signálu a opětovnému dekomprimaci (rozbalení) u uživatelů. Existují dvě verze kodeku, starší verze H.264/MPEG-4 AVC, kterou začala používat např. Velká Británie nebo Rakousko, a novější HEVC-H.265.

Pozdější zavedení DVB-T2 v České republice má tu výhodu, že pracuje s moderním video kodekem HEVC-H.265. Ten byl schválený v roce 2013 a v porovnání se svým předchůdcem (H.264/MPEG-4 AVC) snižuje datový tok obrazu při zachování porovnatelné obrazové kvality až o polovinu. S jeho nasazením se tak počítá i pro vysílání s rozlišením 8K, tj. 7680x4320p.

Při nákupu nového zařízení připraveného na české DVB-T2 vysílání tak nestačí hledat "nálepku" DVB-T2, ale především informaci, zda zařízení podporuje i vlastní kodek HEVC-H.265.

 Koho se týká DVB-T2?

 

Přechod na DVB-T2 se týká pouze uživatelů, kteří přijímají televizní signál z pozemního digitálního vysílání přes vlastní, nebo společnou anténu. Pokud doma využíváte televizní vysílání přes satelit (např. Skylink), kabelovou televizi (např. UPC), nebo IPTV vysílání (tedy "televizi přes internet", např. O2 TV), nemusíte si dělat s DVB-T2 starosti. Maximálně se můžete svého poskytovatele zeptat, jestli a kdy plánuje přidat "vylepšené" HD DVB-T2 vysílání jednotlivých televizních stanic.
Co všechno musím vyměnit a pořídit, abych mohl sledovat DVB-T2 vysílání?Televizor

Nejjednodušším řešením je výměna samotného televizoru. I když je to změna, za kterou zaplatíte nejvíce peněz, pokud jste v posledních 10 letech televizor neměnili, určitě se vyplatí. Pokud nebudete pořizovat nejlevnější řešení, ale dáte si záležet na výběru přidaných funkcí (HbbTv, Smart TV, velikost rozlišení apod.), změna bude výrazná.

 

Set-top box

Levnější - ale méně komfortní - variantou je koupě set-top boxu s podporou DVB-T2, tedy speciálního přijímače, který se připojí k vašemu stávajícímu televizoru a signál rozkóduje místo něj. Jde o ten samý proces, který řada uživatelů musela podstoupit již po přechodu z analogového na digitální vysílání před několika lety.


Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, je nutné si při koupi dát pozor na podporu kodeku HEVC-H.265!

 

Anténa

Pokud používáte vlastní jednoduchou anténu schopnou přijímat DVB-T vysílání, ať už vnitřní, nebo venkovní, neměli byste mít s příjmem signálu standardu DVB-T2 problém. Maximálně vás čeká přetočení antény na jiný vysílač.

Složitější situace je u společných televizních antén (STA), tedy antén, které se často nacházejí v bytových a panelových domech a zajišťují rozvod signálu do jednotlivých bytů. Tam bude nutné, aby specializované firmy vyměnily nebo přeladily tzv. kanálové vložky.

 


Certifikace televizorů a set-top boxů od Českých Radiokomunikací


Aby uživatelům usnadnili výběr bezproblémových televizorů a přijímačů, vytvořili České Radiokomunikace proces certifikace DVB-T2 přístrojů, kdy praktickým testem (musí o něj ale výrobci zažádat) ověřují jejich kompatibilitu a funkčnost se standardem DVB-T2 používaným v České republice. Taková zařízení pak mají právo na pečeť "DVB-T2 ověřeno".

 Přehled certifikovaných přijímačů naleznete zde, seznam je průběžně doplňován a aktualizován. Na stránkách http://www.dvbt2overeno.cz/overeni si pak můžete otestovat, jestli vaše současné zařízení je pro české DVB-T2 vysílání připraveno, či bude lepší se poohlédnout po novém.Kdy dojde ke spuštění DVB-T2 a vypnutí DVB-T?


Postupné spouštění DVB-T2 sítě již probíhá a nějakou dobu bude DVB-T2 síť existovat vedle stávající DVB-T. Konec digitálního televizního vysílání "první generace" je naplánovaný na 1. února 2021.Jak dlouho mi DVB-T2 vydrží?


Jedním ze závěrů Světové radiokomunikační konference WRC konané v roce 2015 bylo, že současné frekvence přidělené televizním službám jsou garantovány minimálně do roku 2030. Závěr sice počítal s možností revize na konferenci konané v roce 2023, ale v současnosti ještě žádný oficiální návrh standardu DVB-T3 neexistuje a je velmi nepravděpodobné, že by se vytvoření budoucího standardu a jeho uvedení do praxe uskutečnilo dříve než před koncem garantované doby.

 

Porovnat televize